Mořská panna.png
Let z Malediv do Prahy

Jak nás loví, co s námi dělají a jak se z Malediv dostaneme do Česka

Čerstvé ryby z Malediv u vás na talíři za 24 až 48 hodin dle vaší lokality. Naše čerstvé ryby se z Malediv do Česka dostanou za pouhých 18 hodin od výlovu, tedy pokud se cestou nestane nějaký error a let nemá zpoždění.

Jak nás, ryby z Malediv, loví? Tím nejekologičtějším způsobem - Pole Line Fishing

Lov tuňáka žlutoploutvého, velkookého a pruhovaného

Tradičním maledivským rybolovem, jakým loví místní profesionálové i neprofesionálové je Pole Line Fishing, což je lov na dlouhé bambusové tyče, na kterých je uvázán pouze háček. Při této technice rybolovu se loví na živou návnadu, tzv. Live Baits. Rybáři v noci nebo k ránu do sítí naloví maličké rybičky různých druhů, např. Herrings (Sleď), BigEye Scad (Kranas mosazopruhý) a Fusiliers (Chňapálkovití), a poté je umístí do nádrže na lodi. Když přijde čas, vyplouvají na moře. Jakmile objeví hejno tuňáků nebo dalších ryb, jeden z rybářů hází maličké rybičky do moře a ostatní se snaží ulovit nějakou tu velkou rybu. Pro větší aktivitu ryb se tu ještě jako výpomoc používá proud vody, která simuluje větší hejno živé návnady. Tento lov je velmi ekologický a velmi šetrný k přírodě, delfínům, želvám, žralokům a mnoha dalším mořským tvorům, včetně mořských pannen. Maledivy jsou jediné, kde tento druhy rybolovu najdete. Na některých dalších ostrovech, například Šalamounových, se touto technikou loví také, ale jsou k ní používané sítě, což už není tak ekologické a šetrné k přírodě, protože se do těchto sítí snadno zachytávají i jiní mořští tvorové, a to delfíni, želvy atd. Tento druhy rybolovu většinou není turistům přístupný. Osobně jsem tuto techniku jednou vyzkoušela na Goidhoo atolu s místními rybáři a upřímně mohu říct, že to není žádná lehká práce. 

Yellowfin Tuna (Tuňák žlutoploutvý / Thunnus albacares) a Bigeye Tuna / Tuňák velkooký / Thunnus obesus jsou ihned po ulovení roztříděni na kvalitu, v našem případě na kvalitu AAA, AA, A a další a uchovány na ledu v chladících boxech v podpalubí.  

SkipJack Tuna aneb Tuňák pruhovaný / Katsuwonus pelamis je taktéž loven metodou pole line fishing. 

Reef Fishes aneb Útesové ryby

Ani lov útesových ryb není žádná jednoduchá práce. Při nahození udice nikdy nevíte, co se na druhém konci chytí. Může to být jakákoli ryba, skála anebo dokonce a nedej bože korál. Při jednom lovu je možné vylovit maximálně 40 až 60 útesových ryb, a to znamená, že se v případě lovu útesových ryb nejedná o žádnou masovou záležitost. Aby se předcházelo ničení nádherných korálových útesů a nekontrolovatelnému výlovu útesových ryb, postupně v maledivském moři začínají vznikat farmy na chov ryb druhu Red Snappers aneb chňapalů červených. Aktuálně na Maledivách máme 3 "redsnepří" farmy. Jak mile nás uloví, jsme okamžitě umísťovány na led do velkých ď chladících boxů na palubě nebo v podpalubí.

Od našeho výlovu, ať nás tuňáků, tak útesových ryb, z nádherného a čistého Indického oceánu, který omývá Maledivy, se do továrny u mezinárodního letiště v Male doplavíme za 4 až 8 hodin od našeho výlovu dle lokality lovu a stavu počasí. 

Továrna na zpracování ryb na Maledivách.

Jak nás, ryby z Malediv, zpracovávají?

Jak již bylo zmíněno, po výlovu nás rybáři hned hodí na led a do pár hodin od výlovu nás dopraví přímo do rybí továrny a balírny, která se nachází na ostrově sousedícím s mezinárodním letištěm Velana v Male. Naše rybí továrna a balírna dodržuje veškerý standard hygienických předpisů. Jakmile se dostaneme do rybí továrny a balírny, jsou nám provedeny histaminové testy a uděleny potřebné certifikáty. V tuto chvíli každá z nás obdrží číslo a je zapsána do celosvětového systému, kde je možné kdykoli a odkudkoli nás vyhledat. Poté jsme pečlivě roztříděny a zabaleny dle přání našich odběratelů. Máte zájem o box s červenou mašlí? Máte to mít! Jakmile jsme pečlivě roztříděné a zabalené, vyčkáváme v chladu a temnu na odvoz chladícím vozem na mezinárodní letiště Velana v Male, které je od naší rybí továrny a balírny vzdáleno pouhých pár minut jízdy. 

Jak cestujeme z Malediv do České republiky?

Ihned po příjezdu na letiště jsme naloženy do letadla, kde jsme opět skladovány v chladu a temnu. Cestou nás čeká jedná velice krátká překládka na některém z mezinárodních letišť. Z Malediv do Prahy cestujeme pravidelně, a to vždy 2x v týdnu, těmi nejrychlejšími leteckými spoji vždy tak, aby se uchovala naše čerstvost a kvalita. 

Co se s námi děje po příletu do Prahy? 

Po příletu do Prahy na mezinárodní letiště Václava Havla nás okamžitě vyloží a vezou na veterinární prohlídku, kde jsme znovu skladovány v chladu a temnu. Během veterinární prohlídky jsme také kontrolovány celnicí. Vzhledem k tomu, že máme skvělou paní agentku a všechny potřebné certifikáty a doklady, trvá to jenom chviličku. 

Jak a kde nás skladují a distribuují?

Jakmile projdeme veterinou a celníci, před chlazeným celním skladem na nás čekají moderní chladírenské vozy, které nás zavezou do moderního potravinářského skladu, který je od mezinárodního letiště Václava Havla vzdálen pouhých 10 minut, a to zaručuje naši stálou čerstvost. Ve skladu jsme pečlivě skladovány v chladu a temnu, dokud pro nás nepřijedou chladírenské vozy, které nás distribuují do velkoobchodů, maloobchodů, restaurací, na rybí trhy nebo nebo rovnou k vám domů.

Kde nás můžete koupit?

Zakoupit nás můžete prostřednictvím našeho velkoobchodního distributora, se kterým vás v případě zájmu propojíme nebo u našich vybraných partnerských online e-shopů.

Kde nás můžete ochutnat?

Ochutnat nás můžete zatím v různých restauracích v Praze a již brzy také ve vybraných restauracích po celé České republice i na Slovensku.

Co s námi, když si nás koupíte domů?

V případě, že si nás zakoupíte u některých z našich partnerských online e-shopů, můžete z nás připravit různé pokrmy dle vaší fantazie. Inspiraci již brzy najdete v našem Rybím světě! Dobrou chuť.