Kdo dováží ryby z Malediv

Kdo nás dováží a propaguje aneb Kdo stojí za Rybami z Malediv?

Zajímá vás, kdo stojí za dovozem nejenom čerstvých ryb z Malediv a jak se zrodil nápad na dovozem ryb z mého druhého domova, z nádherných a tropických Malediv? Inu, nápad mám v hlavně již od roku 2010, ale dát vše dohromady a zrealizovat nebylo zase tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Dovoz čerstvých potravin ze zemí mimo Evropskou unii není žádná sranda, ale pojďme to vzít od začátku. 

Jak se zrodil nápad dovozu nejenom čerstvých ryb z Malediv nejenom do Česka

Jako dítě jsem ryby skoro vůbec nejedla. Občas nějaké ty sardinky v rajčatové omáčce na chlebu s máslem, rybí prsty ve školní jídelně nebo s dědou uzenou makrelu, ale kapra nebo jakoukoli jinou sladkovodní nebo nedej bože jinou mořskou rybu, do mě nikdo nedostal.

Moje první laškování s čerstvou mořskou rybou jsem zažila na dovolené v Řecku v roce 2007 a o rok později v Chorvatsku. No ani tady mě rybky nijak neuchvátily. Na lososa, jímž dnes nepohrdnu, speciálně uzeným v delikatesce vejce Benedikt, jsem si zvykala pomalu a za ty prachy, za které byl dostupný u nás, mně raději nechutnal.

V prosinci 2009, kdy jsem poprvé v životě letěla na Maledivy a kde se začal psát můj životní příběh, jsem poprvé v životě ochutnala čerstvého tuňáka žlutoploutvého, tuňáka pruhovaného a několik dalších druhů čerstvých ryb ulovených na Maledivách, do kterých jsem se na první ochutnání zamilovala. Během této krátké dovolené jsem vyzkoušela i můj první rybolov v životě a také na moři, který mě doslova nadchl. Sice se jednalo o obyčejný bottom line fishing, ale jelikož jsem jako jediná z celé lodi měla největší úlovek, byl to pro mě zážitek na celý život. Dodnes jsem na moři rybařila tolikrát, že to ani nespočítám. Když trávím čas mezi Maledivci na obydlených ostrovech, občas je to jediný způsob, jak se najíst. Co ale nemohu, je rybu vzít do ruky nebo ji vykuchat, to s velkým nadšením přenechám jiným.

Před odjezdem z Malediv jsem pátrala, zda by se nějaká ta rybka, speciálně tuňák, nechala vzít s sebou domů. V obchodě jsem sehnala pár tuňákových konzerv, které jsem si po příletu zpět do ČR hodně šetřila.

 

Můj příběh je v podstatě delší, pocházím z hotelového prostředí a odjakživa miluji jídlo. Na Maledivy jsem se začala vracet častěji, v roce 2012 si otevřela cestovku "other way holiday", specializovanou právě na tento tropický ráj, a při každé cestě zpět do ČR jsem místo oblečení, které mám na Maledivách na stálo, začala vozit kufry plné tuňákových konzerv, 1 kg balení, další rybí mňamky a občas i čerstvého tuňáka v polystyrenových boxech. Právě někde tady se začal rodit nápad na dovoz ryb k nám.

První ceníky na dovoz nejenom čerstvých ryb, ale i mražených a konzervovaných ryb z Malediv jsem měla od různých maledivských rybářů a továren na stole již v roce 2010. S myšlenkou dovozu ryb z Malediv si tak pohrávám již mnoho let, ale až teprve v roce 2021, uzrál ten správný čas vše zrealizovat a z dovozem ryb z Malediv začít do Evropy. Jak se říká: "Všechno má svůj čas."

Za kompletním projektem, tímto webem a dovozem ryb z Malediv, ať už čerstvých, mražených a konzervovaných ryb stojím já, Lucie Mohelníková, majitelka české rodinné cestovky "other way holiday" se zázemím na Maledivách, působící v tomto tropickém ráji již od roku 2009, rodinná maledivská společnost s vlastními rybářskými loděmi a vlastní továrnou a balírnou, která je zaštítěná největším producentem ryb na Maledivách a velký český distributor s dlouholetou tradicí zabývající se zásobováním nejenom čerstvých rybích produktů do velkoobchodů, maloobchodů a restaurací s vlastním velkým a silným zázemím nejenom v České republice, ale díky mateřské společnosti také v Evropě.

Jednoduše jsme spojili síly, příjemné s užitečným, protože cestování a jídlo lidi spojuje a prostě patří k sobě dohromady!